ההידרותרפיה היא טיפול שיקומי הנשען על יסודות הפיזיותרפיה ומתבצע במים. הטיפול במים מקובל כבר אלפי שנים; היוונים, הרומאים והמצרים הקדמונים השתמשו במים ככלי טיפולי להרגעה, לשחרור ולהרפיה. גישת השיקום במים כיום מתבססת על אותן סגולות ריפוי שיוחסו למים בתרבויות עבר. המים הם מקור חיים ויש להם כוחות ריפוי מופלאים.

למים תכונות פיזיקליות מיוחדות: כוח הכובד פוחת, כושר הציפה עולה, לחץ הידרוסטטי מופעל על הגוף, וכל אלה הופכים את המים לסביבה טיפולית אידיאלית לגוף ולנפש.

ההידרותרפיה בצורתה המודרנית המוכרת לנו כיום הוגדרה רק בתחילת המאה ה-20, התפתחה, התמסדה וזכתה להיכלל בטיפולים הרפואיים המוצעים כיום לציבור הרחב. הטיפולים נעשים במים נותנים מענה למגוון רחב של צרכים, החל מטיפולים למטרות רפואיות ופסיכולוגיות, דרך טיפולי חוויה שמשלבים הנאה חושית טהורה עם שחרור מתחים ועד טיפולי כושר לשיפור התנועה והיציבה. הטיפול ההידרותרפי מנצל את תכונות המים, מותאם באופן אישי לצורכי המטופל ויכול לשמש כחלק מתוכנית שיקום כוללת או כיחידת טיפול נפרדת ועצמאית. הטיפולים נועדו לתת מענה לבעיות הגבלה בתפקוד כתוצאה מכאבים ו/או הגבלת טווחי תנועה על רקע של בעיות שלד-שריר, בעיות נוירולוגיות, בעיות אורטופדיות ובעיות שיווי משקל. כמו-כן, הטיפולים יכולים לסייע בקרב ילדים עם בעיות התפתחות ובעיות קשב וריכוז.

את הטיפולים מבצעים אנשי מקצוע שהוסמכו במיוחד!

הטיפולים נעשים בבריכה מחוממת- מים חמים הם המקום האידיאלי בו הגוף יכול לחוש חופש מוחלט, להימתח ולהיפתח בצורה שאינה אפשרית ביבשה. בסביבת מים חמימים הגוף יכול להגיע להרפיה עמוקה של השרירים ולהפחתת הכאב.

השפעת תכונות המים על הטיפול:

גירוי תנועות- התנועה במים יוצרת גירוי נגדי ומשפרת את התנועתיות. כוח ההתנגדות מוריד טונוס, משפר את גמישות השרירים והגידים ומשפר טווחי תנועה במפרקים.

הפחתת כאב- עטיפת המים מפחיתה את רגישות קצות העצבים, נותנת תמיכה לגוף ומקלה על האיבר הפגוע לשאת את עצמו.

הרפיה- הפחתת הכובד במים מסייעת להרפיית שרירים ולמניעת התכווצויות.

חיזוק שרירים- חום המים מגביר את זרם הדם ומעלה את פעילותו. התרגול במים קל יותר מאשר באוויר, התרגול כנגד מסת המים מגביר את יכולת השריר.

הפחתת עומס על המפרקים- הירידה במשקל הגוף במים משחררת עומס ומשקל ומאפשרת תנועה טובה יותר ומעודדת שיווי משקל (לאחר תרגול).

שיפור תנועת המפרקים- גורמי הנוקשות והמתח הקיימים ביבשה מתפוגגים במים, הפחתת הכאב בתנועת המפרקים מאפשרת את שיפור תנועתם.

שיטות טיפול במים:

Bad Ragaz- טכניקה זו מושפעת מאוד מטכניקת ה-PNF. בטכניקה זו המטופל שוכב ונתמך ע"י מצופים. המטפל מקבע את המטופל בזמן ביצוע תרגיל ומרגיש את יכולת המטופל בזמן ביצוע תרגיל דינמי, דבר המשפיע על איכות וכמות ההתנגדות שהוא נותן. התרגילים מנצלים את התנגדות המים לצורך חיזוק שרירים והארכת טווחי תנועה. טיפול בשיטה זו מצריך מטפל אישי לכל מטופל.

הלוויק- טכניקה זו מבוססת על פעילות קבוצתית אך מצריכה מטפל לכל מטופל עד שמגיעים למצב של עצמאות מוחלטת במים. יש אפשרות לטיפול אישי. שיטה זו פועלת על פי 4 שלבים עיקריים שמטרתם ללמד כל אחד לשחות דרך התיידדות ובניית אמון במים ובסופו של דבר שליטה מוחלטת בתנועתיות במים. בשיטה זו לא משתמשים באביזרי ציפה והיא משלבת המון משחק והנאה.

פילאטיס במים- עקרונות העבודה בשיטה זו הם מודעות לתנועה ועבודה תוך מחשבה, דגש על שרירי הליבה (מרכז הגוף), חיזוק והארכה. התרגילים מתבצעים במנחים שונים המנטרלים את כוח המשיכה של הגוף. המים, בזכות הצמיגות הגבוהה שלהם, מספקים התנגדות לתנועות ובכך מחזקים ומאריכים את השרירים. שיטת טיפול זו מחזקת במיוחד את שרירי הבטן והגב התחתון, משפרת יציבה נכונה ומשפרת קואורדינציה.

שחייה שיקומית- עקרונות העבודה בשיטה זו הם על פי עקרונות הלמידה: הלמידה מתקיימת תוך עשייה והבנת תוצאותיה, מבנה הגיוני בשלבי הלמידה, העלאה הדרגתית ברמת הדרישות, הבטחת ערנות והנאה תוך תקשורת דו סטרית. שיטת טיפול זו מחזקת את המערכות הגופניות, משפרת את היכולות הפיזיות, משפרת טווחים, יציבה וקואורדינציה.

Watsu- בשיטה זו , בשונה משאר השיטות, המטופל הוא פסיבי לחלוטין, נתמך ומובל בעדינות ע"י המטפל. שיטה זו עובדת על הרפיית השרירים, גמישות, הארכה וחופש תנועה של עמוד השדרה. בשיטה זו תחושת השחרור הפיזי עובדת במקביל לשחרור החשיבה והרגיעה המנטלית. החוויה מובילה לעיתים לפתיחת תהליכים רגשיים ונפשיים ולהאצתם. טכניקת טיפול זו משמשת גם כחווית מים מפנקת לגוף ולנפש. בעקבות טכניקה זו פותחו טכניקות נוספות העובדות על אותם העקרונות: ווטר דאנס, ג'אהרה והילינג דאנס.

מצבים בהם לא ניתן לטפל במים:

• פצעים פתוחים ומוגלתיים

• מחלות זיהומיות ומדבקות

• מחלת לב חריפה

• לחץ דם גבוה מאוד או בלתי יציב

• אפילפסיה בלתי מבוקרת

• אי שליטה חריפה בסוגרים

• חום גבוה במיוחד

• שליש ראשון של ההריון

הידרותרפיה